Pozorište na Terazijama u Beogradu

Pozorište na Terazijama u Beogradu

Država: Srbija

Grad: Beograd

Opština: Stari grad

Adresa: Terazije 29

Osnovano: 23.decembar 1949.

Pozorište na Terazijam

Pozorište na Terazijama je osnovano 23. decembra 1949. godine kao „Humorističko pozorište“. Pozorište je smešteno u salu nekadašnjeg bioskopa „Beograd“. Prva premijera u pozorištu odigrana je 1. marta 1951. godine i to predstava „Dr“ od Branislava Nušića.

Obnovljena zgrada Pozorišta na Terazijama svečano je vraćena umetnicima 06.07.2005. godine uz muziku „Lutka sa naslovne strane“ od rok benda „Riblja čorba.“ Nakon renoviranja kapacitet sale je 452 mesta do 550 mesta.Kabaretska scena ima 150 mesta.

Nazivi

  • Od 1954. do 1959. godine zove se „Beogradska komedija“.
  • Od 1959. godine dobija ime „Savremeno pozorište“ gde je bilo spojeno sa Beogradskim dramskim pozorištemd
  • Od 1972. godine dobija ime „Beogradsko pozorište“.
  • Od 1976. godine dobija sadašnje ime „Pozorište na Terazijama“
  • Od 1991. do 2005. godine tokom rekonstrukcije pozorišta seli se u Ustanovu kulture „Vuk Karadžić“gde je nosilo naziv „Teatar T“.

Datumi

  • 23.decembar 1949. osnovano pozorište
  • 1.marta 1951. prva premijera u pozorištu
  • 21. marta 1951. godine druga premijera godine izvedena je predstava „Dođite sutra“
  • 15. oktobra 1951. godine izvedena prva opereta u pozorištu „Kod belog konja“
  • 12.april 1952. godine – Revijsko-komedijski spektakl pod nazivom „Maskarada“ u glavnoj ulozi Miodrag Petrović Čkalja.
  • 14.mart 1963. – Premijera predstave „Put oko sveta“
  • 5.mart 1966. – Mjuzikl „Oklahoma“
  • 15.decembar 1966. – Mjuzikli „Karneval“ Boba Merila u režiji Soje Jovanović
  • 6.jula 2005. – Obnovljena zgrada Pozorišta na Terazijama svečano je vraćena glumcima uz muziku „Lutka sa naslovne strane“ od rok benda Riblja čorba
  • 26.april 2007. – premijera predstave „Svadba u kupatilu“

Upravnici

  • Dušan Kostić 1949 -1953. godine
  • Branislav Đorđević 1953 -1959. godine
  • Predrag Dinulović 1959 -1962. godine
  • Aleksandar Bakočević 1962 -1964. godine
  • Pavao Broz 1964 – 1966. godine
  • Isak Amar 1966 – 1972. godine
  • Miroljub Milovanović 1975 – 1980. godine
  • Vojislav Mirić 1980 -1984. godine
  • Dragan Jerković 1985 -1987. godine
  • Vasilije Marković 1987 -1992. godine
  • Jovan Ristić 1993 -1995. godine
  • Dušan Golumbovski v.d. 1996. godine
  • Miladin Ševarlić 1996 – 1997. godine
  • Svetislav Goncić 1998 – 2000. godine
  • Mihailo Vukobratović 2000 – 2013. godine
  • Aleksandar Đaja v.d. 2013. godine i upravnik od 2014. godine

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *