Patrijarh srpski Irinej

Patrijarh srpski Irinej ( Miroslav Gavrilović) rođen je u selu Vidova kod Čačka, 28. avgust 1930.godine.

Završio je osnovnu školu u rodnom selu, gimnaziju u Čačku, bogosloviju u Prizrenu 1951. godine, a zatim Bogoslovski fakultet u Beogradu. Zamonašen je u manastiru Rakovici 1959. godine. Na dan svete Petke, 27. oktobra 1959. godine, u crkvi Ružici na Kalemegdanu biva rukopoložen u čin jeromonaha.

Bio je profesor Prizrenske bogoslovije 1959 -1968. godine. Završio je postdiplomske studije u Atini, gde je otišao školske 1962/63. godine. Posle toga je bio postavljen za upravnika Monaške škole u Ostrogu. Ponovo je bio profesor i rektor bogoslovije u Prizrenu 1971-1974. godine.

Maja 1974. izabran je za vikarnog episkopa moravičkog, vikara patrijarha Germana. Za episkopa niškog izabran je na zasedanju Svetog arhijerejskog sabora 21-28. maja 1975. godine. Na tron episkopa Niške eparhije ustoličen je u Sabornoj crkvi u Nišu 15. juna 1975. godine.

Bio je više puta član Svetog arhijerejskog sinoda Srpske pravoslavne crkve.

Dana 22. januara 2010. godine odlukom Izbornog sabora Srpske pravoslavne crkve izabran za patrijarha, ustoličen je u beogradskoj Sabornoj crkvi 23. januara. Na dan 3. oktobar 2010. ustoličen je u manastiru Pećkoj patrijaršiji.

Bio je 45. po redu poglavar Srpske pravoslavne crkve.

Patrijarh srpski Irinej preminuo je nakon pogoršanog stanja prouzrokovanog koronavirusom u Vojnoj bolnici na Karaburmi 20.11.2020.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *